Gombszem Művek DIY

közös nyomdázás ifjú Rembrandtokkal

Közeleg a gyereknap, úgyhogy most egy-két bejegyzés erejéig az Anyukák után a gyerkőcöknek keresünk örömforrásokat, ezúttal például a kicsikkel közös alkotásra invitálunk Titeket!

Ne rettentsen el Titeket a cím, nem csak olyan gyerekekkel (és szülőkkel) lehet ilyet elkövetni, akik már ötévesen doktoráltak az MOME-n, semmi megoldhatatlan nincs a mai útmutatónk megvalósításában. Egy egyszerűbb mintát, például virágot, kismadarat vagy nyuszit csak sikerül kivágni valahogy… : )

Ha textilen alkalmaznánk ezt a nyomdázós megoldást, akkor egyszínű pólókat, szatyrokat, lepedőket, abroszokat, tányéralátéteket díszíthetünk egyedi mintával, sőt, alkalmas ez a módszer az ovis vagy bölcsis pici cuccok egyedi jelölésére is. De ugyanúgy nyomdázhatunk papírra is, akkor pedig üdvözlő- és ajándékkártyák, dekorációk készítésénél lesz hasznunkra ez a metódus.

Na de lássuk csak, hogy mi hogy is csináljuk!

A hozzávalók:

  • radír,
  • filctoll,
  • vágóeszköz (=kés, sniccer, linómetsző szike, penge stb.),
  • festék, ecset,
  • papír/textil, amire a nyomatot készítjük.

A lépések pedig a következők.

1. Szerezzük be a hozzávalókat: a hangsúly az éles vágószerszámon és a kellő méretű radíron van.

A hozzávalók első része…

… és a célszerszám!

2. Rajzoljuk fel a radírra a kívánt mintát:

Nyuszi <3

3. …majd óvatosan vágjuk körbe azt. Máris elkészült a pecsétünk:

A kisnyúl alakul!

4. Attól függően, hogy milyen anyagra akarunk nyomatot készíteni (papír, textil stb.), eltérő festéket kell választanunk. A választott festéket kellő vastagságban vigyük fel a nyomdára ecsettel, és egy erőteljes mozdulattal nyomjuk rá a nyomdát az anyagra. (Ha textilre készítettünk nyomatot, akkor a textilfesték típusától függően száradás után szükség lehet a minta átvasalásra a festék fixálása céljából!)

Nézzétek, a mieink ilyenek lettek:

Kész is a nyuszi!

Kispingvin és halacska haverjai

Hogy érezzétek a módszerben rejlő lehetőségeket, megmutatjuk, hogy nem muszáj ám az ovis vizualitás szintjén megragadni:

Szerelmetes tavaszi madárkák

Hogy ne essetek ugyanabba a hibába, mint mi az első próbálkozáskor, adunk néhány tippet.

  • A festéket próbáljuk csak a mintára felvinni, mert ha bemázoljuk vele az egész nyomdát – bár a minta kiemelkedik –, a lenyomásnál könnyen összekenhetjük az anyagot, mivel a radír rugalmas.
  • Ne tocsogjon a nyomda a festéktől, mert akkor amorf lesz a nyomott mintánk, sőt át is nyomódhat az anyag túloldalára, de azért tegyünk rá bátran és egyenletesen festéket, mert ha nincs rajta elég, akkor nem fogjuk tudni még egyszer pont ugyanúgy  rányomni a mintát (maximum ecsettel tudunk még korrigálni, de az csalás. : )
  • Érdemes egy felesleges anyagdarabon kikísérletezni, hogy mennyi az ideális felvitt festékmennyiség. Meg azután azzal is lehet próbálkozni, hogy több színű festéket is a nyomdára kenünk.

2014-05-13-08

Együtt minden műremek!

Bevalljuk, hogy a nyuszóka szemeit csalással – azaz ecsettel – rajzoltuk meg, mert történt egy kis baleset,  de a többiek esetében már betartottuk a saját tanácsainkat. : D

Sok sikert a nyomdakészítéshez, és vigyázzatok az ujjaitokra! : )

 

Címkék: ,

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!